Filmy na polskim


SIÓDMA PIECZĘĆ


Tytuł: Siódma pieczęć
Reżyser oraz data powstania: Ingmar Bergman, 1957 rok
Kontekst: współczesny kontekst do epoki średniowiecza
Streszczenie: Film opowiada o rycerzu oraz jego giermku, którzy wracają z krucjaty. W trakcie podróży rycerz spotyka na swojej drodze Śmierć, z którą stacza szachowy pojedynek. Stawką jest jego życie.
Posumowanie: Dzieło Bermana to opowieść o poszukiwaniu Boga i sensu życia w średniowiecznej scenografii. Szwedzki reżyser prezentuje w filmie bardzo realistyczny obraz średniowiecza, jak i symboliczno – metaforyczny. Główny bohater nie chce śmierci. Stara się zapamiętać każdą wspaniałą chwilę jaką przeżył. Pragnie przechytrzyć Śmierć, dlatego gra z nią w szachy. Dopóki główny bohater nie przegra, jego życie trwa. Na końcu filmu zostaje odczytany fragment „Apokalipsy” , która zwiastuje śmierć. Ostatnia scena ukazuje, grupkę ludzi, którzy tańczą ze śmiercią.
Morał: Nie da się odpowiedzieć na pytanie jakie jest życie po śmierci, dopóki sami go nie zaznamy. Gra w szachy oznacza walkę pomiędzy dobrem,a złem, które natrafiamy na naszej drodze życia oraz fakt, że nie da się uniknąć, ani przechytrzyć śmierci jeśli ta po nas przyjdzie.
Znaczenie tytułu: W filmie występuje wiele nawiązań do Biblii. W tytule też mamy nawiązanie do Pisma Świętego, a dokładnie do Apokalipsy św. Jana. Przełamanie siódmej pieczęci według Apokalipsy św. Jana oznaczało moment, w którym rozpoczyna się czas sądu ostatecznego, czas w którym miłosierny Bóg oddziela dobro od zła, po czym zsyła na umiłowaną przez siebie ziemię śmierć i zagładę. Po oglądnięciu filmu, dochodzimy do wniosku, że siódma pieczęć jest to punkt na chwilę przed naszą śmiercią. Moment, kiedy to tak naprawdę pojmujemy, czego dokonaliśmy w swoim życiu i że nie dokonamy już niczego więcej.
Symboliczne rekwizyty wiązane z życiem: mleko, poziomki.
Symboliczne rekwizyty związane ze śmiercią: klepsydra, kosa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyświetlenia :)